Zabraniam kopiowania zdjęć i treści bez mojej zgody . Obsługiwane przez usługę Blogger.

Rogowacenie mieszkowe, jak je okiełznać ?

by - 20:41:00
Rogowacenie mieszkowe (łac. keratosis pilaris, keratosis follicularis) – choroba skóry, polegająca na nadmiernym rogowaceniu ujść mieszków włosowych. Choroba ta może być dziedziczna lub może być wywołana niedoborem witaminy A. Częstsza jest u osób młodych ze współistniejącymi zaburzeniami naczynioruchowymi lub atopią. - Wikipedia

Zdjęcie po lewej to to jak obecnie wygląda moja skóra, dwa obok zrobiłam w " gorsze dni ", ale te gorsze dni to naprawdę nic w porównaniu do tego co było kiedyś, ale nie chcę do tego znów dopuścić, więc musicie mi uwierzyć na słowo.Chora przez którą czuje się mało atrakcyjnie ubierając coś co odsłania więcej ciała. Choroba ta obejmuje większość mojego ciała i naprawdę bardzo utrudnia mi życie. Nikt nie chce być wiecznie w czerwone kropki, prawda? Post piszę na podstawie tylko i wyłącznie moich doświadczeń z tą chorobą. Może moje sposoby pomogą uporać się komuś z tym nieprzyjacielem.

Czego unikać aby nie wzmagać rogowacenia ?

  • Silikony i parafina niestety pogarszają stan mojej skóry, po odstawieniu tych składników jej stan znacznie się poprawił, ale do ideału jeszcze daleka droga. 
  • Silne detergenty również są niepolecane ( m.in. SLES / SLS ) chociaż u mnie Sodium Coco Sulfate sprawdza się bardzo dobrze pomimo tego, że również jest dosyć silnym detergentem. Chodzi dokładniej o to aby nie przesuszać nadmiernie skóry.
  • Uważamy na to aby nie nosić nieprzewiewnych ubrań, gdy skóra intensywnie się poci to łatwiej o jej stan zapalny. 
  • Żywność ma również ogromny wpływ na stan mojej skóry, najbardziej szkodzi mi mleko. 

Watro obserwować swoją skórę nie tylko pod względem kosmetyków i działania od zewnątrz a na działaniu od wewnątrz.


Co mi najbardziej pomaga ?


Złuszczanie naskórka


Peeling robię co 2-3 dni aby usunąć nadmiar naskórka, wcześniej robiłam codziennie, ale to jednak zbyt często. Jakie peelingi wybieram? U mnie zazwyczaj są to peelingi domowej roboty, ale nie tylko, cenię sobie również te z Organic Shop. Najlepsze są te na bazie cukru, bo solne lubią podrażniać krostki. Cukier + oleje / masła to najlepszy peeling do takiej cery, ale ten olejowe lubię bardziej. Złuszczać ciało możemy również kosmetykami, które w swoim składzie zawierają kwasy lub szczotkowaniem ciała, ja wybieram jednak peelingi, bardzo się z nimi polubiłam chociaż chcę spróbować szczotkowania ciała, ale obawiam się, że mogę tylko pogorszyć sprawę.

Nawilżanie i natłuszczanie 


Codziennie należy pamiętać o balsamie do ciała, możemy wrzucić dodatkowo pod taki balsam cos na bazie humektantów np. żel aloesowy aby wzmocnić działanie balsamów do ciała. Warto również balsam nakładać na wilgotną skórę, najlepiej po kąpieli. Wiele osób poleca Pilarix, ale dla mnie to był jeden z większych bubli, niestety. Kiedyś, kiedyś dostałam również jakieś kremy od dermatologa, na bazie parafiny i to było tragiczne. Miałam po nich skórę w dużo gorszym stanie niż przed ich użyciem, dermatologom już podziękuję. Większość stwierdziła, że taka moja uroda i nic się z tym nie da zrobić. Na szczęście zaczęłam interesować się kosmetykami i udało mi się to opanować. Które balsamy lubię najbardziej? Jestem totalnie zakochana w łagodzącym z Vianka oraz balsamie z masłem shea od Organique. Ten drugi jest mega tłuściochem, więc nadaje się jedynie na noc. Ostatnio zaczęłam używać również kremu do ciała z Isany, jest bardzo fajny, ale za krótko go jeszcze używam aby powiedzieć o nim coś więcej.


Jakie oleje mi pomogły najbardziej ? 

Najlepiej do takiej skóry sprawdzają się oleje schnące czy półschnące polecane również skórze trądzikowej. Moimi ulubieńcami są dwa oleje.

  • Olej tamanu ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze. Ten olej wspomaga proces gojenia oraz łagodzi podrażnienia skóry. Ten olej niestety ma jedną wadę, pachnie rosołem.
  • Olej konopny wspomaga leczenie chorób takich jak egzema, sucha skóra, łuszczyca. Ten olej również ma właściwości przeciwzapalne.

Warto poza olejami zainteresować się olejkami eterycznymi m.in. z drzewa herbacianego, mięty pieprzowej i eukaliptusa. Mają działanie antybakteryjne, przeciwzapalne a nawet przeciwbólowe ( eukaliptus ). Można dodać je do żelu pod prysznic, olejek z mięty pieprzowej dodatkowo daje fajne uczucie chłodu.


Czego szukać w kosmetykach do takiej skóry ?

Warto zwracać uwagę na składniki takie jak : Witamina A, witamina E, mocznik, enzymy, kwasy m.in. owocowe, salicylowy, migdałowy. Bardzo ważna jest obecność substancji łagodzących m.in. bisabolol, pantenol czy przeciwbakteryjnych / przeciwgrzybicznych m.in. Pirokton Olaminy, niektóre olejki eteryczne i wiele więcej..

You May Also Like

0 komentarze