Zabraniam kopiowania zdjęć i treści bez mojej zgody . Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skrajności są złe.. Nie samą naturą człowiek żyje :)

by - 19:57:00
Na początku mój blog miał być blogiem o kosmetykach naturalnych, ale teraz powinnam go nazwać blogiem z kosmetykami o dobrym składzie, nie tylko naturalnymi. Na początku popadłam w straszną skrajność, natura i nic więcej. Na szczęście im dłużej się uczę tym więcej mitów obalam. Wiele blogów pisze o tym, że tylko natura jest dobra albo w ogóle nie zwraca uwagi na składy. Moim zdaniem oba podejścia są złe. Na blogach, które nie znają się na składach widzę masę opisywanych bubli, ja czytam składy i wiem co się nie sprawdzi. Bardzo rzadko zdarzają mi się buble. Parafina, silikony, alkohol i kilka innych substancji w kosmetykach nie jest złe o ile się wie jak je stosować. W pielęgnacji najlepiej sięgać po te jak najbardziej naturalne kosmetyki, bo to naturalne substancje działają a nie wypełniacze. Inaczej jest z kosmetykami do makijażu, bo one mają wyglądać tylko podczas nałożenia. 

Drogeryjne kosmetyki też mogą mieć fajne składy !

Ostatnio opisywałam kolorówkę Isana Young i tam oba korektory mają naprawdę ładne składy a kosztują grosze. Ich kosmetyki do pielęgnacji twarzy też w większości mają bardzo dobre składy i warto się im przyjrzeć. Marka AA, która jest Cruelty Free ma nową serię kosmetyków do makijażu, niektóre kosmetyki mają całkiem ładne składy. Na przykład podkład z ich oferty mimo, że silikonowy to ma dużo fajnych dodatków roślinnych a silikon w podkładzie nie zawsze jest zły, ale o tym niżej, W ich ofercie znalazł się też podkład / puder mineralny o w pełni naturalnym składzie. Czytajcie składy a na pewno wiele Was zaskoczy !


Czy silikony i parafina straszą ?

Ani parafina ani silikony nie są szkodliwe, ale do pielęgnacji nie wniosą nic poza ograniczeniem TEWL ( utrata wody z naskórka ). W pielęgnacji są więc zbędne, ale są dobrym nośnikiem w kosmetykach kolorowych. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to substancje dla każdego. Mogą działać komedogennie i aknegennie. Drogeryjny podkład z silikonami ( bez szkodliwych substancji typu pochodna formaldehydu czy konserwanty BHT / BHA ) nie sprawdzi się u osób z trądzikiem, bo silikony pomagają rozmnażać się bakteriom beztlenowym i trochę "duszą" skórę. Osoby ze skórą suchą, bardzo przesuszoną będą z takiego podkładu zadowolone. Nakładając pod taki podkład krem naturalny wytworzymy okluzję, która spowolni utratę wody z naskórka, skóra będzie dłużej nawilżona a krem będzie dłużej na skórze. Parafina w tuszu do rzęs ? Oczywiście ! Tusz do rzęs z nią jest bardziej trwały i nie rozmazuje się tak jak naturalne. Należy jednak pamiętać, że silikony i parafinę trzeba dobrze i dokładnie zmywać ze skóry aby nie narobiła nam szkód.

Nie wszytko z aluminium w nazwie jest złe..

To chyba słyszę najczęściej, aluminium w nazwie mówi, że to zły składnik. Ależ nie ! Ktoś przeczyta pierwszy lepszy tekst i już się zna a nic nie weryfikuje, większość to kopij - wklej. Praktycznie jest ta sama lista. Ostatnio bardzo wiele czytam o tych substancjach i doszłam do wniosku, że jedynie Aluminium Powder i Aluminum Chloride są zagrożeniem. Niestety po internecie chodzi lista na której jest m.in. Aluminum Starch Octenylsuccinate, które szkodliwe nie jest. Często mówi się, że korudnd ( Alumina ) również jest szkodliwy a nie jest. O tym i o korundzie poczytacie w poście o mitach.


Alkohol w kosmetykach to zło.. 

Nie, to nie jest zło. Istnieje naprawdę wiele alkoholi o których poczytacie w linku niżej, ale zazwyczaj osoby nie umiejące czytać składów mówią tak o alkoholu ( etanolu ) i alkoholach tłuszczowych. Z alkoholami tłuszczowymi jest prosto, one nawilżają, są emolientami. Alkohol denat. i jemu podobne często są obwiniane za wysuszanie. Niestety nie jest to takie proste, bo patrzy się na cały skład kosmetyku a nie na jeden składnik. Alkohol w otoczeniu emolientów i olei m.in. w kosmetykach Alterry nie będzie wysuszał a wspomoże wchłanianie się substancji, nasza skóra weźmie z takiego kosmetyku więcej dobrego. 


Talk w kosmetykach do makijażu, unikać czy nie ?

Wiele osób mówi, że tak jest zły, czy jest ? To zależy. Możemy go spotkać również w kosmetykach naturalnych, ja czasami mam go w swoich kosmetykach, ale staram się go unikać. Talk jest komedogenny i nie powinien być wdychany. Nakładany na skórę jest całkowicie nieszkodliwy i jest naturalny.

Natura lubi uczulać i ciężko się z nią polubić..

Często słyszę, że ktoś miał jeden krem naturalny, ale go uczulił i już nic naturalnego nie kupi. Serio ? Każdy kosmetyk może uczulać i nie jest to powód aby rezygnować z naturalnej pielęgnacji, bo ona da nam bardzo dobre, długofalowe rezultaty. Owszem dobranie odpowiednich kosmetyków i przyzwyczajenie się do nich to ciężka sprawa, ale warto. Żele bez SLS z pozoru nie myją aż tak dobrze, bo nie niszczą naszej warstwy ochronnej skóry, ale zapewniam Was, że myją tak jak trzeba. Gdy niszczymy naszą barierę ochronną skóra szybciej się starzeje, może się Wam odwdzięczyć nadprodukcją łoju, bo tak się broni przed nadmiernym wysuszeniem. Jesteśmy przyzwyczajeni, że krem ma działać szybko a krem działa szybko, bo ma silikony, które dają złudny efekt gładkiej cery. Natura nie działa od razu a z czasem i efekty utrzymują się dużo dłużej.


Dlaczego olej mi nie służy ?

Olej wbrew pozorom może wysuszać, bo olej natłuszcza a nie nawilża. Oleju nigdy nie nakładamy na suchą skórę ! Aby wspomagał nawilżanie musimy go nakładać na wilgotną skórę np. na hydrolat różany, który jest również humektantem ( wiąże wodę w skórze ). Taka mieszanka nawilży i odżywi nam skórę. Oleje mogą być aknegenne i komedogenne, musi być dobrany odpowiednio do typu cery.Uff.. to tyle na dzisiaj ! O czym jeszcze warto wspomnieć ?

You May Also Like

0 komentarze