Zabraniam kopiowania zdjęć i treści bez mojej zgody . Obsługiwane przez usługę Blogger.

Kwasy i złuszczanie naskórka

by - 14:40:00
Peelingi :

Peelingi dzielimy na mechaniczne i chemiczne. Peelingi mechaniczne zazwyczaj oparte są na korundzie czy pestkach owoców a chemiczne na kwasach.

  • Peelingów enzymatycznych powinny spróbować osoby o cerach naczynkowych, dojrzałych, suchych i z zaognionym trądzikiem.  Składniki takiego peelingu to papaina z owocu papai i bromelaina z miąższu ananasa, ficyna z fig. Peelingi enzymatyczne nie penetrują w głąb skóry, mają powierzchowniowe działanie, rozpuszczają jedynie komórki.
  • Peelingi kwasowe to kwas np. migdałowy. Takie peelingi rozpuszczają wiązania pomiędzy komórkami naskórka, więc efekt możemy zobaczyć dopiero po kilku dniach. Takie peelingi działają lepiej, ponieważ wnikają głębiej. Zazwyczaj również nazywane są enzymatycznymi.
  • Peelingi drobnoziarniste mogą sprawdzić osoby z cerą normalną, trądzikową ( bez zaognionego trądziku ), mieszaną.
  • Peelingi gruboziarniste są moim zdaniem bez sensu, są zbyt mocne. Można bardzo łatwo podrażnić skórę, nabawić się mikrouszkodzeń. 


Jak używać peelingu ?

Peeling najlepiej wykonywać raz w tygodniu, zbyt częste używanie peelingów może skończyć się zbyt dużym złuszczeniem naskórka i utratą ochrony skóry jaką daje nam naskórek. Peeling robimy wieczorem, po demakijażu. Skóra jest wtedy gotowa na przyjęcie większej ilości substancji odżywczych z kremu. Nocą skóra się regeneruje, więc wtedy używamy bogatszej pielęgnacji. Ważne jest to czy nasz peeling ma substancje myjące czy nie, jeśli ma to używamy go zamiast żelu a jeśli nie ma to po żelu i toniku. Zaczerwienienie, uczucie ściągnięcia, nadwrażliwość skóry to objawy, które mogą świadczyć o tym, że trochę zaszaleliśmy z peelingami. Skóra się wtedy broni produkując więcej sebum i łatwo o nadprogramowe niespodzianki. Peeling ma za zadanie usunąć nadmiar naskórka a nie cały naskórek, krótko mówiąc usuwamy jedynie suche, widoczne skórki. Jeśli ich nie mamy, możemy na jakiś czas zrezygnować z peelingu lub zmniejszyć częstotliwość jego używania do razu na dwa tygodnie. W międzyczasie wystarczy mycie żelem, możecie wybrać żel z małą ilością kwasów, który złuszcza, ale bardzo, bardzo delikatnie i powoli.


UWAGA ! 

  • Peelingów chemicznych nie używamy przy kuracji kwasami i nie wychodzimy bezpośrednio na słońce od razu po nałożeniu takiego peelingu. Przy kuracji kwasami / używaniu peelingu enzymatycznego powinno się zabezpieczyć skórę filtrami ochronnymi. 
  • Jeśli cera po peelingu mechanicznym jest mocno czerwona przed długi czas, powinnyście sięgnąć po peeling enzymatyczny, jednak gdy zaczerwienienie szybko ustępuje można używać delikatnych, mechanicznych.
  • Unikamy peelingów z SLES / SLS i im podobnym.


Kwasy :


Osoby, które mają przebarwienia, blizny, cerę trądzikową, dojrzałą będą bardzo zadowolone z działania kwasów. Do używania w domu polecam roztwory kwasów do 10 %, silniejszymi łatwo zrobić sobie krzywdę i potrzeba do nich neutralizatora. Jeśli chcecie kwasów o większej mocy polecam udać się do dobrego salonu kosmetycznego. Kuracje kwasami stosujemy maksymalnie przez 4 tygodnie. Kwasy są bardzo ciekawe ponieważ regulują pracę gruczołów łojowych, więc jeśli nasz problem z trądzikiem był spowodowany złą pielęgnacją to może nam pomóc długofalowo. W przypadku trądziku hormonalnego łagodzi jego objawy. Używanie kwasów pobudza procesy ochronne skóry, zaczyna produkować więcej elastyny, kolagenu i innych ważnych składników. Niestety przy dłuższym stosowaniu nie jest już tak kolorowo, bo zamiast tych dobrych substancji skóra tworzy taką skorupkę z naskórka, tworzy go jeszcze więcej niż było aby się obronić. Nie możemy dopuścić do takiej sytuacji. Po kwasach przez jakiś czas może się łuszczyć skóra i jest to całkowicie normalne o ile nie jest to jej zbyt wielka ilość. Ważne jest aby przy kuracji kwasem skórę odpowiednio nawilżać i natłuszczać, najlepiej bardziej niż zwykle.

Kwasy hydroksylowe dzielą się na trzy grupy: alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) oraz poli-hydroksykwasy (PHA). Kwasy AHA, mają najsilniejsze działanie, więc ich stosowanie jest ryzykowne gdy nie umiemy się z nimi obejść. Najłagodniejsze są PHA, które są świetne dla laików. Skóra trądzikowa polubi kwasy BHA oraz AHA.

  • Kwasy AHA : Kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, kwas migdałowy

  • Kwasy BHA : Kwas salicylowy. 

  • Kwasy PHA : Glukonolakton, glukoheptanolakton, kwas laktobionowy.

UWAGA ! Kwasy nakładamy na noc, bo są fotouczulające. Przy kuracji kwasami powinno się zabezpieczyć skórę filtrami ochronnymi. Witamina A i C wzmaga złuszczanie, więc powinno się być ostrożnym przy ich łączeniu.


You May Also Like

0 komentarze