Zabraniam kopiowania zdjęć i treści bez mojej zgody . Obsługiwane przez usługę Blogger.

Termin ważności i psucie się kosmetyków..

by - 12:12:00Z każdej strony słyszę, że kosmetyki trzeba wymieniać równo z końcem daty ważności. Niby jest to prawdą, ale nie do końca. Wiadomo, wszystkim zależy abyśmy kupowali więcej a dodatkowo producent nie jest w stanie przewidzieć kiedy kosmetyk się zepsuje,  podaje czas w którym kosmetyk na pewno się nie zepsuje. Ja mam trochę luźne podejście do kosmetyków lekko po terminie, do jedzenia podobnie. Nie lubię marnować nic co da się zużyć. A Wy ? 

Kosmetyki nie są inteligentne !

Niby wiadomo, ale mam wrażenie, że niektóre osoby myślą inaczej. Przykład : Kosmetyk ma datę ważności do 20 kwietnia, 21 kwietnia osoba stwierdza, że musi go wyrzucić bo się zepsuł. Tak, porozumiał się telepatycznie z datą ważności na opakowaniu i wie kiedy się zepsuć. Naprawdę tak myślicie ?

Co to jest ta data ważności ?

Data ważności kosmetyku to czas w którym producent gwarantuje, że kosmetyk zachowa całe swoje właściwości i nie powinien się zepsuć. Czasami się to zdarza, ale głównie przez nieodpowiednie przechowywanie. Data ważności kosmetyku to krótko mówiąc " najlepiej zużyć do.. ".  

Jak odpowiednio przechowywać kosmetyki aby się nie zepsuły ?

Przechowywać kosmetyki najlepiej w suchym, zacienionym miejscu, w temperaturze pokojowej. Szafka czy szuflada to dla nich najlepsze miejsce. Nie powinno się przechowywać kosmetyków w łazience, ponieważ jest tam zbyt wilgotno i ciepło, ani w lodówce, ponieważ kosmetyki są wrażliwe na skrajne temperatury, te niskie również. Owszem są kosmetyki, które trzeba trzymać w lodówce, ale jeśli nie ma takich zaleceń to lepiej ich tam nie trzymać. Oznacza to też, że warto zwrócić uwagę na kosmetyki, które mamy w torebce, bo narażone są na mrozy i upały przez co mogą psuć się szybciej.

Na co warto zwrócić uwagę przy używaniu kosmetyków ?

Mycie rąk ! To najważniejsze przed używaniem kosmetyków, na dłoniach jest mnóstwo drobnoustrojów. Skoro jesteśmy przy myciu to trzeba często myć akcesoria do makijażu a między myciami warto je dezynfekować. Pamiętajmy również o ich dokładnym zamykaniu po użyciu.
Data ważności a PAO  

Data ważności to ważność zamkniętego kosmetyku a PAO tego, który został już otwarty. 

Używać kosmetyków po terminie czy nie ?

Jeżeli kosmetyk po końcu swojej daty ważności nie zepsuł się to można go używać jeszcze przez jakiś czas. Ja mam swoją luźną granicę, że do 3 miesięcy po terminie, jeśli wszystko jest ok to będę go używać. Inaczej sprawa ma się z PAO, bo do kosmetyku mogło dostać się powietrze, dotykaliśmy go itp, wtedy warto się trzymać tego czasu, który podaje producent. Mogą się w nim namnażać bakterie. Jeśli zostało nam kremu na kilka dni, krem się nie zepsuł a dziś mija koniec PAO to nic nie zaszkodzi go skończyć.

Jak poznać, że kosmetyk jest zepsuty ?

Zauważycie to, naprawdę. Kosmetyk zmienia zapach, kolor, konsystencję a nawet może pleśnieć. Krem może się również rozwarstwiać lub mogą pojawić się w nim grudki. Wszystko to czego nie było lub to co się zmieniło powinno was zaniepokoić. 

Czy używać kosmetyków używanych przez inną osobę ?

I tak i nie. Wszystko zależy po kim będziemy mieć kosmetyk, wiadomo, że często oddajemy coś mamie czy bliższej rodzinie to co nam nie pasuje lub odwrotnie. W takiej sytuacji wiemy, że taka osoba nie jest na nic chora i czy odpowiednio je przechowywała. Nigdy jednak nie kupiłabym używanych kosmetyków od kogoś kogo nie znam. Opryszczka, bakteryjne zapalenie spojówek, zakażenie gronkowcem ( jęczmień ), trądzik to tylko niektóre problemy, które mogą nas spotkać. You May Also Like

0 komentarze