Zabraniam kopiowania zdjęć i treści bez mojej zgody . Obsługiwane przez usługę Blogger.

Hydrolaty - początki / Różany

by - 17:30:00


Uwielbiam hydrolaty i pomyślałam sobie, że zrobię wam całą ogromną serię na ich temat. Zaczniemy od tego gdzie kupować, na co zwracać uwagę, jak można je wykorzystać i wiele więcej. Na pierwszy ogień pójdzie hydrolat najbardziej popularny, o podobno najpiękniejszym zapachu. Jest to hydrolat różany, ale..

Nie każdy różany pachnie tak samo !

Właśnie.. zapach ! Większość hydrolatów różanych, które miałam miały piękny, świeży zapach róży. Zapach przypomina mi taką róże ogrodową na słońcu, przepiękny ! Miałam małą przygodę z hydrolatem z Mokosh, który jest dużo droższy od mojego ulubieńca z Ecospa i.. porażka ! Pachniał suszonymi płatkami róż, słodko, sucho i mdło. Nigdy więcej go nie kupię i nie polecam. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie hydrolatu ?

Prawdziwe hydrolaty różane różnią się głównie ceną, składem i opakowaniem. Te droższe nie zawsze są lepsze, czasem jest odwrotnie. Musimy spojrzeć na coś więcej niż cenę. Bardzo ważne jest to gdzie kupujemy hydrolat, jakie ma opakowanie, czym jest konserwowany i czy na pewno jest to hydrolat. Kosmetyki a szczególnie oleje i hydrolaty najlepiej przechowywać z dala od słońca, więc nie powinna być to plastikowa przezroczysta butelka jak jest to w ZSK i Make Me Bio ( jak kupowałam to takie były ). Sam plastik nie jest najlepszym wyborem, ale go da się jeszcze pominąć. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest szklana butelka z ciemnego szkła ( m.in. Mazidła, Ecospa ). Miłym plusem jest to, że taką butelkę można użyć ponownie a butelkę PET trzeba wyrzucić ( m.in. Make Me Bio ).Podam przykłady różnych wód / hydroaltów różanych, bo ich jest najwięcej i najłatwiej będzie mi zrobić porównanie. Dla mnie wygrywa Ecospa, bo jest bez konserwantów, ma certyfikat a dodatkowo jest w ciemnej i szklanej butelce a cenowo wypada bardzo podobnie do innych.

Podsumowując, kupując hydrolat zwróć uwagę aby..
  • Miał dobry skład,
  • Dobre opakowanie, najlepiej z ciemnego szkła.


KTC woda różana : woda, esencja różana - tak powinien wyglądać skład wody różanej. Woda różana to nie hydrolat a woda + esencja różana lub olejek eteryczny z róży.

Co to ta esencja ? 

Esencja to bardzo skondensowana forma wody różanej. Przykładowo 5 ml esencji różanej pozyskuje się z 15 ml wody różanej. Następnie często miesza się esencję z niewielką ilością alkoholu, który służy jako środek konserwujący, chroniący przed bakteriami. Tak przygotowaną esencję rozpuszcza się w źródlanej wodzie. Alkohol sam w sobie nie jest aktywnym czynnikiem i nie wpływa na siłę i efektywność działania ekstraktu. ( źródło )

BIOCHEMIA URODY hydrolat różany : Rosa Damascena (Bulgarian Rose) Flower Water + Konserwant ECOCERT: Gluconolactone (1.1%); Sodium Benzoate (0.4%); Calcium Gluconate (0.015%) - skład bardzo dobry, ma bezpieczne konserwanty.
ZROB SOBIE KREM hydrolat różany ( bez konserwantów ) : Rosa Damascena Flower Water, Ethanol, Citronellol, Geraniol - hydrolat i alkohol jako konserwant, więc trochę kłamstwo z tym, że bez konserwantów. Dwa ostatnie składniki to składniki olejków eterycznych.
ZROB SOBIE KREM hydrolat różany ( z konserwantem ) : Rosa Damascena Flower Water, Citronellol, Geraniol, Phenoxyethanol
DABUR woda różana : Aqua, Propylene glycol, Potassium sorbate, Rose extract, Citric acid, Citronellol, Geraniol. - tragiczny skład ! Woda, glikol, konserwant i dopiero ekstrakt z róży. Nie polecam tej wody różanej skoro można kupić z lepszym składem.
FITOMED woda różana : Rosa Damascena Flower Water, Sodium Benzoate, Gluconolactone, Calcium Gluconate. - ładny skład, hydrolat i bezpieczne konserwanty.
FITOMED płyn różany do twarzy : Aqua, Rosa damascena Flower Water, Glycerin, Panthenol, Peg-40 Hydrogenated Castor Oil, Allantoin, Cytric Acid, Phenoxyethanol(and)Ethylhexylglycerin, Aniba Rosaedora, linalool, C.I.16255 - to płyn różany, ale wiele osób myli go z hydrolatem. Skład ma całkiem ok, ale zawsze radzę kupować te kosmetyki, które sie da bez phenoxyethanolu. Mamy też czerwień koszenilową, czyli syntetyczną wersję "robaczkowej" koszenili.
MAZIDŁA hydrolat różany : Rosa Damascena (Bulgarian Rose) Flower Water 98,13% Konserwanty: Alkohol etylowy 1,87%. - hydrolat konserwowany alkoholem.
ECOSPA hydrolat różany : Rosa Damascena Flower Water ( Posiada certyfikat ECOCERT ),
MAKE ME BIO woda różana : Rosa Damascena Flower Water.

Dla kogo jest ten hydrolat ?

Polecany jest głównie do pielęgnacji skóry suchej, naczynkowej, dojrzałej i zmęczonej, ale każdy może go używać. Hydrolat różany nie powinien uczulać, więc jest dobry dla alergików. 

Dlaczego warto sięgnąć po hydrolat różany ?

Hydrolat różany ma właściwości wiążące wodę w skórze, ujędrnia ją.  Ten hydrolat bardzo dużo zawdzięcza swojemu zapachowi, który rozluźnia i dobrze na nas oddziałuje. Hydrolat łagodzi stany zapalne i podrażnienia a dodatkowo zmniejsza zaczerwienienia skóry, więc osoby takie jak ja, które mają problem z czerwonymi policzkami będą zachwycone. Chroni też przed działaniem wolnych rodników dzięki czemu spowalnia proces starzenia się skóry. Hydrolatów można używać jako samodzielnie jako toników lub dodać kilka składników i zrobić mgiełkę nawilżającą lub fixer do makijażu. Możemy z niego zrobić prosty płyn dwufazowy, wystarczy 2/3 hydrolatu i 1/3 oleju jojoba, ale więcej pomysłów na ich wykorzystanie będzie w przyszłym poście.

You May Also Like

0 komentarze