Sole aluminium w kosmetykach




Pora na kolejne strachy kosmetyczne - sole aluminium. Ważnym błędem, który popełniamy jest zaliczanie Alumina ( korund ) do soli aluminum a to jest zupełnie coś innego. Mimo iż patrzę na składy nie wykluczam kosmetyków z gorszym składem ale aluminium to coś czego będę unikać w 100 %. Zdrowie jest ważniejsze niż chwilowa poprawa wyglądu.  Ałun to też aluminium i też szkodzi ! Nie jest zdrowy tak jak go reklamują. Dlaczego ? Na samym końcu posta znajdziecie odpowiedź. 

Sole aluminium w INCI / składzie :

•Aluminium Hydroxide
•Aluminium Silicate
•Aluminium Stearate
•Aluminium Chloride
•Aluminium Chlorohydrate
•Aluminium Chlorohydrex
•Aluminium Chlorohydrex PG
•Aluminium Distearate
•Aluminium Sesquichlorohydrate
•Aluminium Stearate
•Aluminium Tristearate
•Aluminium Zirconium Trichlorohydrex GLY


MIT ! Wszystkie aluminium jest złe.

Aluminum Starch Octenylsuccinate - wygląda na to, że byłam w błędzie i ten związek aluminium jest bezpieczny co mnie bardzo cieszy. ( badania ) Chociaż mimo to mam mieszane odczucia i raczej będę go unikać mimo wszystko. Wiecej tu ( LINK ).

Synonimy :

ALUMINUM SALT STARCH, HYDROGEN OCTENYLBUTANEDIOATE; ALUMINUM STARCH OCTENYLBUTANEDIOATE; STARCH ALUMINUM OCTENYLSUCCINATE; HYDROGEN OCTENYLBUTANEDIOATE ALUMINUM SALT STARCH; STARCH, HYDROGEN OCTENYLBUTANEDIOATE, ALUMINUM SALT

Bezpieczny jest również korund. Synonimy :

ACTIVATED ALUMINA; ALUMINA, ACTIVATED; ALUMINA, CALCINED; ALUMINA, TABULAR; ALUMINIUM OXIDE; ALUMINUM OXIDE; ALUMINUM OXIDE (AL2O3) ; ALUMINUM SESQUIOXIDE; ALUMINUM TRIOXIDE; CALCINED ALUMINA; TABULAR ALUMINA
" Dla głębszego zrozumienia tej problematyki przywołajmy jeszcze przykład soli kuchennej, gdyż to nic innego jak chlorek sodu, jednak nie polecamy nikomu doprawiać ziemniaków chlorem, podobnie jest z korundem, mimo, że jest to tlenek glinu to ma zupełnie inne właściwości niż sam glin (który jest bardzo miękki). Za to wszystko odpowiedzialna jest chemia, połączenia poszczególnych pierwiastków, na różne sposoby i w różnych warunkach (patrz. węgiel – pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze tworzy się diament) mogą dawać zupełnie inne rezultaty. Dlatego nie ma powodu obawiać się Aluminy w kosmetykach na słońce. ( źródło )



Tu możecie trochę więcej o tym poczytać ( badania ).


SOLE ALUMINIUM – to substancje toksyczne. Są to sole tego samego metalu, z którego produkowane są puszki, folie i… samoloty!

Znajdziesz je w kremach do opalania oraz dezodorantach i innych produktach blokujących gruczoły potowe. Ich zadaniem jest niwelowanie pocenia się i neutralizacja nieprzyjemnego zapachu. 
Pot i jego odór nie mogąc wydostać się z organizmu zostają w nim i zatruwają go od środka. Sole aluminium przenikają przez skórę i kumulują się w organizmie.

Stosowanie antyperspirantów z solami aluminium może doprowadzić do zapalenia gruczołów łojowych i potowych oraz silnego podrażnienia i wysuszenia skóry. Wielokrotnie wykazywano, że związki te wykazują właściwości rakotwórcze.
W komórkach nowotworowych występujących w piersiach wielokrotnie odnajdowano ślady aluminium.

We wczesnych latach 90. WHO wydało oświadczenie, w którym stwierdziło nawet, że podejrzewa się aluminium o wpływ na chorobę Alzheimera. Fakt, że metal ten może uszkadzać układ nerwowy lub oddechowy, nie powinien nas dziwić. Należy sobie uświadomić, że sole aluminium, substancji, której szkodliwość jest nam od lat dobrze znana, znajdziemy w dezodorantach, których używamy każdego dnia, a nawet i kilka razy dziennie. ( źródło )

Istnieje coraz więcej dowodów na związek pomiędzy stosowanymi pod pachy kosmetykami pielęgnacyjnymi i zapobiegającymi poceniu się,  a zwiększonym prawdopodobieństwem zachorowania na złośliwe nowotwory piersi. Działanie kosmetyków zawierających w swych składach sole aluminium, takie jak chlorowodzian glinu (ACH), może być niebezpieczne dla naszego zdrowia.  ACH jest składnikiem aktywnym antyperspirantów, a jego działanie polega na fizycznym zablokowaniu gruczołów potowych, co zapobiega wydostaniu się potu na powierzchnię ciała. W procesie tym, u ujścia gruczołu potowego zostaje utworzony „korek” , w skład którego wchodzi kombinacja soli aluminium i naszych własnych uszkodzonych komórek skóry. Stworzenie takiej mechanicznej bariery, jest nie tylko zagrożeniem dla naturalnych procesów termoregulacyjnych, ale przede wszystkim może bezpośrednio przyczyniać się do zainicjowania procesów nowotworzenia. Badania wykazały, że wielokrotne, miejscowe stosowanie antyperspirantów, zawierających w swych składach związki aluminium, może doprowadzić do powstawania miejscowych reakcji toksycznych. Aluminium–zirconium jest inną popularną solą dodawaną do produktów przeciw poceniu się, a jej obecność jest ściśle powiązana z powstawaniem ziarniaków w miejscu zastosowania. Aluminium jest też częstym składnikiem szczepionek, w których okazuje się być głównym czynnikiem alergizującym.

Rak piersi powstaje w wyniku mutacji genetycznych w komórkach somatycznych piersi, głównie komórek nabłonka, u których zanika zdolność kontroli swojego wzrostu, przez co stają się komórkami nowotworowymi. Najlepszym dowodem zależności pomiędzy stosowanymi w kosmetykach solami aluminium, a zwiększoną częstotliwością zachorowań na raka piersi jest obserwowana w ostatnich czasach duża liczba przypadków raka górnej, zewnętrznej części piersi (okolica pach).  Innym dowodem jest zwiększony poziom niestabilności genomu tej okolicy, a niestabilność ta została potwierdzona licznymi badaniami. Takie lokalne występowanie zmian genetycznych, obrazuje rolę pozaukładowego czynnika chorobotwórczego.

 Glin należy do grupy pierwiastków balastowych, czyli takich które ulegają akumulacji w organizmach żywych. To właśnie dzięki tej właściwości pierwiastka, jego wieloletnie nagromadzanie się w naszych komórkach, może doprowadzić do daleko idących zmian, znajdujących odzwierciedlenie w zwiększonym prawdopodobieństwie zachorowania na powyższe choroby. Sole glinu:  chlorek glinu (aluminium chloride), chlorowodorek glinu (aluminium chlorhydrate), tetrahydroksychlorek glinowocyrkonowy GLY (aluminium zirconium tetrachlorohydrex), chlorek glinu (aluminium chloride), siarczan glinu (aluminium sulphate) i fenosiarczan glinu (aluminium phenosulphate) dodawane są do kosmetyków w wysokich stężeniach. Chlorek glinu, chlorowodorek glinu i tetrahydroksychlorek glinowocyrkonowyGLY dodawane są odpowiednio w stężeniach 15%, 20% i 25% wagowych. Kosmetyk nanoszony pod pachami i w okolicy piersi, pozostaje tam przez wiele godzin. Co więcej, środki te niezwykle trudno wymyć z naszej skóry za pomocą łagodnych środków myjących takich jak szampony czy żele. Dodatkowymi wrotami dla wnikania w naszą skórę toksycznego aluminium są mikrootarcia i maleńkie skaleczenia, które powstają podczas depilacji.

Badania wykazały, że skutki działania aluminium obejmują uszkodzenia DNA zaburzające prawidłowy szlak sygnałowy procesu wzrostu.  Przy zastosowaniu metody kometowej wykazano również, że aluminium znajdujące się antyperspirantach może wywoływać uszkodzenia DNA na poziomie pojedynczej komórki. Glin może przyczyniać się do powstania stresu oksydacyjnego poprzez zakłócanie prawidłowego funkcjonowania czynników transkrypcyjnych. Może także wywierać negatywny wpływ na prawidłowe działanie receptora estrogenowego poprzez „naśladowanie estrogenu”. To „naśladownictwo” bezpośrednio przyczynia się do wzrostu częstotliwości zachorowań na raka piersi, a liczba doniesień na ten temat z roku na rok niepokojąco wzrasta. Co gorsze, złośliwe nowotwory piersi, wbrew powszechnej opinii dotyczą już coraz młodszych kobiet.

Inną niż poprzez skórę drogą, przedostaje się do  organizmu aluminium, podejrzewane o przyczynianie się do neurodegeneracji. Pamiętajmy o tym, że oprócz sztyftów czy popularnych kulek, na sklepowych półkach spotkamy wielką gamę antyperspirantów w aerozolu. Wdychane przez nas cząsteczki związków aluminium mogą mieć istotny wpływ na rozwój chorób centralnego układu nerwowego. Badania potwierdziły, że wdychanie aerozoli, w których składzie znajdziemy sole aluminium, zwiększa masę ciała, ale o wiele bardziej niepokojący jest fakt, że zwiększeniu ulega także masa mózgu. To właśnie dlatego naukowcy dopatrują się związku między popularnie dodawanym do codziennych produktów pielęgnacyjnych aluminium, a chorobą Alzheimera.

Coraz modniejszą alternatywą tradycyjnych antyperspiratów stały się kryształy. Produkty z kryształami spotkamy w formie minerału (kamień) lub w formie rozdrobnionej w postaci żelu aplikowanego za pomocą kulki. Najczęściej są to siarczan magnezu i ałun. Opisana alternatywa jest zdrowszą tylko pozoru, gdyż ałun to nic innego jak siarczan glinu. Producenci tego typu kosmetyków (często opatrzonych różową wstążeczką na opakowaniach) tłumaczą, że siarczan glinu ma o wiele wyższy ciężar cząsteczkowy niż popularny chlorowodorotlenek glinu, dlatego nie jest on wchłaniany przez naszą skórę. Niestety, powinniśmy wiedzieć, że siarczany są silnie rozpuszczalnymi w wodzie (a także w pocie) solami. Ałun pod wpływem potu szybciej rozpada się na swoje składniki, dzięki czemu glin w czystej postaci zostaje wchłonięty przez skórę. Dodatkowymi substancjami wspomagającymi proces wchłaniania, są  składniki zmiękczające , które stanowią obowiązkowy ingredient większości receptur kosmetyków.

Do najczęściej spotykanych substancji zmiękczających należą:

  • Związki jonowe (środki powierzchniowo czynne jonowe), do których należą laurylosiarczan sodu, karboksylan sodu, hialuronian sodu i askorbinian sodu
  • Rozpuszczalniki, takie jak  aceton (propanon), etanol, trichloroetanol, limonen, glikol polietylenu (PEG), glikol propylenu (PPG), ksylen czy acetamid
  • Substancje wiążące, takie jak liposomy, naftalen, nonoksynol, środki powierzchniowo czynne klasyczne i niejonowe
  • Kwasy tłuszczowe, takie jak kwas kaprynowy, kwas mlekowy, kwas linolowy, kwas linolenowy, kwas oleinowy, kwas palmitynowy
  • Estry kwasów tłuszczowych, takie jak metyl, związki sorbitanu,  octan butylu, octan etylu i izopropyl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za twój komentarz, zajrzę również do Ciebie :)
zapraszam do obserwowania, będzie mi bardzo miło, da mi to motywację do dalszego działania :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka