Plastik w kosmetykach
Teoretycznie plastik nie jest szkodliwy, ale niesie za sobą wiele złego, jeśli jest źle używany. Nie każdy plastik jest dobry i bezpieczny, nie chodzi tylko o to co jest w kosmetykach, ale też w co są pakowane. Jeśli segregujemy plastik, możemy go używać, ale nie wyrzucajmy go na wysypisko. Można znaleźć bardzo dużo zastosowań dla pustych opakowań. Ja zbieram puste opakowania, część do wyrzucenia myję i wyrzucam do plastików a te, które mi się przydadzą chowam na później.To co wyrzucamy trafia z powrotem na nasz stół, baardzo dużo mikro plastiku zalega w oceanach.

 " Pomagamy rozszyfrować – na pierwszy rzut oka nic nie mówiące – oznaczenia:


 • 1– PET

Jest to w zasadzie jedno z najczęściej spotykanych oznaczeń. Można je znaleźć na naczyniach jednorazowego użytku oraz wielu opakowaniach, chociażby butelkach wody mineralnej. Jak donoszą naukowcy, woda przechowywana w butelkach PET zawiera nieznany jeszcze składnik o działaniu zbliżonym do estrogenów. Niektóre źródła podają, że nie powinno używać się ponownie opakowań wykonanych z tego tworzywa.

 • 2 – HDPE

To jeden z bezpieczniejszych plastików. Pudełka, czy opakowania z tym oznaczeniembez przeszkód możemy powtórnie używać.

 • 3 – PCV

PCV, czyli polichlorek winylu. Może wydzielać toksyny, jest szkodliwy dla zdrowia. W procesie spalania PCV wydzielają się dioksyny, czyli związki chemiczne będące bardziej niebezpieczne dla zdrowia nawet od cyjanku potasu. Mimo to PCV używany jest chociażby do wyrobu folii do pakowania żywności.

 • 4 – LDPE 

Stosunkowo bezpieczny polietylen o małej gęstości, używany do produkcji wielu rodzajów opakowań do żywności. Dozwolony jest do powtórnego użytku, jednak nie jest tak bezpieczny jak tworzywa 2 i 5.

 • 5 – PP 

Wraz z tworzywem nr 2, czyli HDPE uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych plastików. Często spotykany w opakowaniach żywności.
 • 6 – PS 
Kolejne z tworzyw to polistyren, najbardziej znany jako styropian. Wydziela toksyny i nie powinien być stosowane jako opakowanie do żywności. I choć rzadko używany jest do tego celu ze względu na mniejszą odporność chemiczną od polietylenu, to jednak obecny jest np. w przykrywkach do jednorazowych kubków na kawę lub w pojemnikach do jedzenia na wynos.

 • 7 – INNE PLASTIKI 

To kategoria, w której znajdziemy wiele niebezpiecznych dla naszego zdrowia związków, m.in. bardzo toksyczny bisfenol A (BPA). Plastików oznaczonych tym numerem nigdy nie powinniśmy powtórnie używać (chyba, że zawierają dodatkową informację BPA Free lub BPA 0%). BPA to związek, który może zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na schizofrenię, depresję czy chorobę Alzheimera. Żywność, która miała kontakt z BPA może powodować zaburzenia układu nerwowego i hormonalnego. W żadnym wypadku nie można tego plastiku używać w kuchenkach mikrofalowych, które zwielokrotniają przenikanie BPA do żywności. " - źródło

Bardzo fajną sprawą jest zastosowanie d2w jako dodatek do plastiku : Naukowcom udało się wyselekcjonować bakterie, którą nazwano Ideonella sakaiensis 201-F6. Bakterię można było znaleźć nie tylko w cieczy, a także bezpośrednio na tworzywie sztucznym. Komórki bakteryjne były połączone ze sobą i tworzyły na powierzchni plastiku swoisty film. Wystarczyło 60 tygodni i temperatura 30 stopni Celsjusza, by bakterie całkowicie „pożarły” tworzywo. - źródło

CO TO JEST d2w?

To dodatek do tworzyw sztucznych, dzięki któremu rozkład opakowania następuje w czasie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy krótszym niż w tradycyjne “zwykłe” tworzywo sztuczne. Proces, który powoduje ten rozkład to oksybiodegradacja (od łac. oxygenium – tlen, biodegradacja - biochemiczny rozkład związków organicznych przez organizmy żywe na prostsze składniki chemiczne, pod wpływem naturalnych czynników). Proces ten zachodzi przy udziale tlenu i jest inicjowany przez wodę, temperaturę czy światło. Zatem plastikowe opakowania kosmetyków naturalnych Clochee wyrzucone na wysypisko śmieci - znikną z powierzchni ziemi w czasie o wiele krótszym niż “zwykły” plastik. Co ważne, opakowania takie śmiało można poddawać także procesowi recyklingu. Technologia oksybiodegradacji wspiera ten proces. Odpady ulegną przyspieszonemu procesowi rozkładu zarówno na wysypisku (w warstwach z dostępem do tlenu), jak i poza nim. - cloche

" W filmie dokumentalnym Addicted to Plastic (Uzależnieni od plastiku, do obejrzenia na Youtube) jest taki moment, kiedy badacze w próbkach wody pobranych z oceanu stwierdzają, iż jest w niej 10 razy więcej cząstek plastiku niż planktonu. Według najnowszych badań w morzach i oceanach pływa już ponad 5 bilionów plastikowych cząstek. Większość z nich to tzw. mikroplastik, czyli maleńkie syntetyczne drobinki, które nie dość, że same w sobie są zagrożeniem dla połykających je ryb i innych morskich organizmów, to jeszcze jak magnes przyciągają inne trujące substancje pływające w wodzie. " Więcej o tym poczytacie TU.

Bezpośrednio z ropy naftowej pozyskuje się m.in. eten (etylen), propen (propylen) i styren (winylobenzen), butadien, z których otrzymuje się poliolefiny takie jak polietylen {PE}, polipropylen {PP}, polistyren (PS), polibutadien {PBA) i ich kopolimery, - wikipedia


 • Polyethylene (polietylen, PE),
 • Polypropylene (polipropylen , PP) 
 • Polyamidpoliamid )
 • NYLON (12, Nylon-6, Nylon-66, PA)
 • POLYESTER-1 (Polyester, Polyester-1, Polyester-11, PES), 
 • POLYETHYLENE TEREPHTHALATE (politereftalan etylenu, PET, PETE), 
 • POLYURETHANE (poliuretan - Polyurethane, Polyurethane-2, Polyurethane-14, Polyurethane-35, PUR, PU), 
 • poliimid (Polyimide, Polyimid-1, PI) 
 • polietylen-co-octan winylu (Ethylene-Vinyl Acetate, EVA)
 • kopolimer akrylowy (Acrylates Copolymer, AC) 
 • krospolimer akrylowy (Acrylates Crosspolymer, ACS) 
 • polikwaternium-7 (Polyquaternium-7, P-7)

29 komentarzy :

 1. Łał super pomysł na post, bardzo przydatny nie zwracałam nigdy na to uwagi teraz to zmienię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy dba o siebie na ile chce, myślę że warto na to patrzeć dla zdrowia :)

   Usuń
 2. Zamieściłaś tu ogrom przydatnej wiedzy! Dobra robota :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przydatny wpis, co jak co ale ja jednak wolę szklane opakowania - to samo z wodą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też wolę szklane opakowania, mam nadzieję, że niedługo będę miała tylko takie :)

   Usuń
 4. Przyznam szczerze ,że nie miałam pojęcia jakie znaczenie mają te oznakowania.Świetny i bardzo szczegółowy post :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze ze o tym piszesz nie raz zastanawiałam sie co znaczą te trójkątne znaczki

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesting post dear!

  I'm following you on GFC :)

  mystylishcorner.blogspot.ba

  OdpowiedzUsuń
 7. Matko, można się wystraszyć np tym PVC... To ja wolę szkło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PCV, był błąd :D Szkło jest super ! :D

   Usuń
 8. woooow muszę sobie zapisać ten post bo nie miałam o niczym pojęcia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto dbać o siebie, później może być za późno :)

   Usuń
 9. Szczególnie na BPA powinniśmy uważać... czytałam trochę o nim w jednej z książek ostatnio

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo przydatny post, nawet nie wirdzialam; ze tyle tego jest 😂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszędzie syf :P Trują jak mogą :D Przy naszej służbie zdrowia wolę dmuchać na zimne :)

   Usuń
 11. PCV, a nie PVC :P Nigdy nie zwracałam uwagi na to, z jakiego plastiku wykonane jest dane opakowanie, ale taka wiedza jest niezwykle przydatna, jeśli zależy nam na naszym zdrowiu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łojeju. Nie zwróciłam uwagi, dziękuję :) Poprawiłam :) Lepiej zapobiegać niż leczyć :)

   Usuń
 12. OMG nie wiedziałam, że jest aż tyle rodzai plastiku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Plastik jest wszędzie i w różnych postaciach niestety :)

   Usuń
 13. Bardzo prydatny post :) Obserwuję :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo fajny post, sporo wiedziałam, ale tymi bakteriami mnie zaskoczyłaś! Uwielbiam takie nowinki :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za twój komentarz, zajrzę również do Ciebie :)
zapraszam do obserwowania, będzie mi bardzo miło, da mi to motywację do dalszego działania :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka